Słów kilka na temat odkurzaczy

Odkurzacze, podobnie jak pozostałe sprzęty AGD, przeszły prawdziwą ewolucję. Nowoczesne odkurzacze znacznie się różnią od ich starszych odpowiedników, choć wciąż spełniają tę samą funkcję. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Oto lista najważniejszych parametrów i typów odkurzaczy.

Odkurzacz tradycyjny

Najpowszechniejszy model to ten, w którym zabrudzenia trafiają do papierowego lub materiałowego worka. W niektórych modelach można znaleźć worki na stałe zamontowane w urządzeniu. Worek wbudowany na stałe nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kurz, ponieważ worek ten trzeba wyjąc i następnie oczyścić z zawartości.

Odkurzacz bezworkowy

W tym modelu zanieczyszczenie trafiają do specjalnego, plastikowego pojemnika znajdującego się wewnątrz urządzenia. Zaletą odkurzacza bezworkowego jest praktycznie niezmienna moc ssania.

Odkurzacz ręczny

Najmniejszy rodzaj odkurzacza dostępny na rynku: lekki, poręczny i wygodny. Odkurzacz ten jest idealnym rozwiązaniem podczas czyszczenia wnętrza samochodu lub pozostałych trudno dostępnych miejsc. Niska moc urządzenia niestety ma wpływ na usuwanie zanieczyszczeń – jesteśmy w stanie usunąć tylko drobne zabrudzenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo ważna jest moc ssania – czyli siła, z jaką zanieczyszczenia trafiają do worka lub specjalnego pojemnika. Moc ssania podawana jest w watach. Największa wartość to około 500 watów, zaś najniższa to około 250 watów. Odkurzacz powinien mieć możliwość regulacji mocy. Hałas – nikt z nas za nim nie przebada, warto więc wybrać taki odkurzacz, który generuje go jak najmniej. W najcichszych modelach poziom hałasu wynosi 72 dB (decybeli). Zobacz więcej.