Sposoby na pielęgnowanie trawnika

 

Założenie trawnika wymaga wiele poświecenia i zachodu, ale przede wszystkim czasu. A to jeszcze połowa sukcesu i do pełnego wykonania zadania długa droga. Każdy jednak chce by wyglądał on idealnie, dlatego trzeba o niego dbać przez wszystkie pory roku, no może oprócz zimy.

 

Odpowiednie podlewanie

 

Murawa nie znosi suszy i natychmiast żółknie, ale nawet mocno przesuszone korzenie nie zamierają i po ulewnym deszczu trawa szybko znów się zieleni. Aby jednak zawsze wyglądała dobrze, latem trzeba ją podlewać dość często. A w szczególności w okresach lata i wiosny trzeba o tym obowiązku pamiętać.

 

Kiedy podlewać?

 

Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek, gdy chłód i minimalne parowanie ograniczają straty wody. Wieczorem nie powinno się moczyć trawy, aby nie ułatwiać rozwoju chorobom grzybowym. Niestety, nadmiar wilgoci też murawie nie służy, a na ziemi pojawia się wtedy mech, który utrudnia roślinom rozwój i stopniowo wypiera trawę.

 

Koszenie

 

Do trawników małych (do 500 m2) w pobliżu domu wystarczy kosiarka elektryczna. Do większych lepsze są modele spalinowe. Pracę ułatwia napęd na koła. Zaletą kosiarek spalinowych jest duża moc silnika, a kosiarek elektrycznych – cicha praca.

Nowy trawnik pierwszy raz kosimy, kiedy trawa osiągnie 8-10 cm wysokości, i skracamy ją o 1/3. Przy następnym koszeniu noże ustawiamy tak, by murawa miała wysokość odpowiednią do sposobu użytkowania. Do niezbyt intensywnej rekreacji i w celach ozdobnych powinno to być 5-7 cm, do zajęć sportowych – 3-4 cm, a przy bardzo intensywnym deptaniu – nawet 2 cm. Jest to chyba najważniejsza czynność, ponieważ dzięki koszeniu trawnik ma odpowiedni kształt.