Studenci co raz mniej robią na studiach…

booksKto studiował wiele lat temu na uczelni technicznej wie ile pracy trzeba było włożyć w skończenie studiów. Jedną z trudniejszych rzeczy, zaraz po egzaminach były rożnego rodzaju laboratoria, z których trzeba było wykonywać sprawozdania. Teraz w erze komputerów jest to proste zadanie, ale dawniej tak łatwo nie było.

Każde sprawozdanie musiało być ręcznie wykonane, wykresy musiałby być robione dokładnie, od linijki, bo nikt wtedy nie używał do tego komputerów. A do tego dochodzili jeszcze wymagający profesorowie.

Aktualnie studenci mają dużo łatwiej, bo prócz tego, że nie muszą pisać sprawozdań ręcznie to jeszcze w Internecie mogą znaleźć setki już gotowych sprawozdań na różne tematy. Do takiego sprawozdania wystarczy podstawić tylko swoje dane i gotowe. Aby ułatwić zadanie studentom powstają do tego specjalne portale z materiałami dla studentów gdzie wpisując tylko tytuł laboratoriów możemy znaleźć od razu wiele sprawozdań od innych studentów na te laboratoria. Do tego takie sprawozdania są weryfikowane przez innych studentów co gwarantuje im, że sa one wykonane poprawnie.

Skończyła się era długopisu i ołówka a zaczęła era klawiatury, a studenci zamiast przykładać się do nauki i wytężonej pracy, więcej skupiają się na oszukiwaniu i kombinatorstwie aby jak najmniej pracy wykonać a mieć papierek potwierdzający ukończenie studiów. Nie ma co się potem dziwić, że uczelnie muszą tworzyć to co raz lepsze programy do sprawdzania prac inżynierskich czy licencjackich skoro studenci przez całe studia uczą się kopiować a nie myśleć samodzielnie.