Szlifierki kątowe zasilane akumulatorami to wciąż egzotyka na placu budowy. Wykonawcy albo nie wiedzą, że taki model narzędzi w ogóle istnieje, albo nie wierzą połączeniu szlifierki z tym sposobem zasilania. Dlatego testowi poddaliśmy taką szlifierkę Hitachi.
G14DSLAkumulatorowa szlifierka kątowa Hitachi G14DSL jest ogromnie przydatna przy dokładnym cięciu, np. delikatnym przycinaniu niedużych elementów czy końcowym szlifowaniu powierzchni. A jej atuty uznamy na placach budowy, gdzie stałe źródło prądu jest często niedostępne, a jeśli już się do niego wepniemy, to poruszanie się z kablem po rozległym terenie utrudnia nam pracę. Urządzenie mechaniczne Hitachi czerpie energię z 14,4-woltowej baterii Li-Ion o pojemności 3 Ah. Japońscy inżynierowie zastosowali w układzie zasilania tzw. potrójną ochronę obwodów (Multiplex Protection Circuit). Składają się na nią dwa elektroniczne podzespoły w szlifierce i jeden w ładowarce. Pierwszy w maszynie ochrania ogniwa przed chwilowym zbyt wysokim poborem prądu, wynikającym z nagłego obciążenia maszyny (overload). Drugi z kolei pilnuje, by bateria nadmiernie nie rozładowała się (overdischarge). Obwód w ładowarce ma za zadanie pilnować, by bateria nie została przeładowana (over-charge). Zabiegi te po pierwsze, asekurowały akumulatory przed uszkodzeniem podczas pracy, a po drugie, sprawiły, że bateria może być ładowana nawet 1300 razy.
– Szlifierka kątowa i szlifierki kątowe pełna moc w 100%
Badane elektronarzędzie Hitachi dysponuje prędkością obrotową wrzeciona na poziomie 9300obr./min. Jest to wartość mierzona na biegu jałowym. Jeśli skonfrontujemy ją z podobnymi urządzeniami zasilanymi sieciowo, dojrzymy tylko minimalną różnicę. Prędkość obrotową szlifierki dopasowano do wykonywanych nią zadań. Moment obrotowy, jakim dysponuje Hitachi, to 1,05 Nm. Wystarczy, by szybko przecinać niezbyt grube rury, pręty stalowe, gwoździe czy szlifować.
-Nowinka miesiąca – które wiertarko wkrętarki i wiertarko wkrętarka posiadają dużą moc
Akumulatorowa szlifierka Hitachi obsługuje tarcze o średnicy 115 mm, mocowane na wrzecionie śrubą M14. To chyba pięta achillesowa tej maszyny. O ile parametr ten nie ma większego znaczenia przy szlifowaniu, o tyle przy cięciu jest ważny i w końcowym rozrachunku decyduje o możliwościach elektronarzędzia. Tarcza zamaskowana jest częściowo pod metalową osłoną, którą mocuje się do głowicy tradycyjnym ściskiem na śrubkę. Wymianę tarczy ułatwia blokada wrzeciona umieszczona na górze głowicy. Maszyna jest bardzo mała, lekka i poręczna. Jej obwód w najszerszym miejscu to zaledwie 182 mm. Nawet akumulator, wpinany do gniazda w tylnej części rękojeści, nie powiększa ponad miarę gabarytów i nie wpływa negatywnie na użyteczność urządzenia. Można ogłosić, że wręcz ma pozytywny wpływ na wyważenie szlifierki, kompensując wagę przekładni i tarczy.
W następnym tekście poświęcimy czas na narzędzia do cięcia typu ukośnice i ukośnica Powyższy produkt można zakupić w naszym sklepie narzędziowym enarzedzia24.pl
EKODOM SP J
ul 1 Maja 98
05-200 Wołomin
Dachy, dekarze, Wołomin – ekodom2000.com.pl