Tapety wracają do łask! Sprawdź czemu.

tapetyWiele osób remontujących mieszkania lub domy staje przed dylematem jak odświeżyć ściany – lepiej je pomalować, czy też zastosować tapetowanie.

Malowanie wydaje się sposobem prostszym i szybszym, ale czy na pewno lepszym? Teoretycznie zarówno malowanie jak i tapetowanie zmienia wnętrze i nadaje mu nowego, odświeżonego charakteru, jest jednak wiele czynników, które przemawiają na korzyść tapet. Jednym z głównych powodów podjęcia decyzji o tapetowaniu jest stan ścian. Ściany, na których są jakiekolwiek nierówności i pęknięcia tynku, po pomalowaniu nie zlikwidują tych felerów, a wtedy cała praca idzie na marne. By remont dał oczekiwany efekt trzeba zainwestować w położenie nowego tynku co znacznie wydłuża i podnosi koszty takich prac. Tapeta natomiast wszelkie tego typu niedoskonałości pokryje bez wcześniejszej konieczności tak nielubianych przez większość z nas prac murarskich.

Drugim ważnym czynnikiem przemawiającym za tapetą jest jej trwałość. Tapeta może w stanie niemalże idealnym przetrwać nawet kilkanaście lat. Współczesne tapety z włókna szklanego i winylowe są odporne na zaplamienia oraz zgubny wpływ wilgoci, co sprawia, że doskonale nadają się do pomieszczeń kojarzących się głównie z kafelkami. Tapety do kuchni i łazienki znacznie przewyższają jakością te stosowane w innych pomieszczeniach i są odporne na używanie środków chemicznych oraz łatwo się czyszczą.

Tapety papierowe, które szybko się przebarwiały i łatwo odklejały przechodzą właściwie do lamusa, większość produkowanych obecnie wykonana jest z trwałych materiałów, a niektóre rodzaje są nawet odporne na ogień. Wiele tapet posiada dodatkowe udogodnienia w postaci zastosowania warstwy fizeliny na ich spodzie, co powoduje niezwykłą łatwość w przypadku, gdy chcemy usunąć tapetę i położyć nową.

Tapety są coraz nowocześniejsze i odmieniają wnętrza nadając im określony styl. Dają też praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji ścian – można pokryć nimi całe ściany lub tylko określony fragment, tak by współgrały z resztą elementów. Ogromny wybór tapet jest na: decoinspiration.pl, a dostępne wzory zaspokoją bardzo wiele gustów. Są wzory geometryczne, ornamenty, wzory dla dzieci, tapety abstrakcyjne, z napisami, roślinami, zwierzętami i wiele innych. Jedynym ograniczeniem w świecie tapet zdaje się być tylko nasza wyobraźnia.