Trudne życie w społeczeństwie

Podobno nie ma nic za darmo. Podobno też nie ma, że boli. I pewnych rzeczy trzeba się podjąć, czy tego chcemy czy nie. Masz w domu prąd? Masz co trzymać w lodówce? To w takim razie najprawdopodobniej musisz rozliczać się co roku z podatku. Pewnie powiesz, że nie pchałeś się na ten świat. Ale już za późno. Skoro tu jesteśmy, trzeba uniknąć jak najwięcej kar. A niepłacenie podatków kończy się bardzo źle. Bez podatków jesteśmy państwu niepotrzebni. Więc państwo zatroszczy się, aby był z nas jakiś pożytek. Jeśli nie dla skarbu państwa, to chociaż w więzieniu.

Jak uniknąć potępienia

Jednak rozliczanie się z podatku nie jest aż takie złe. To na pewno nie najgorszy proces, jaki nas czeka w trakcie obcowania ze społeczeństwem. Tym bardziej, że mamy coraz to nowsze udogodnienia. Tym sposobem, program do rozliczania PITów 2012 może większość roboty wykonać za nas. Rzecz jasna, program nie wie, czy zarabiamy na giełdzie, czy mamy firmę i jakie były nasze zyski w poprzednim roku. Wystarczy podać mu kilka danych, a resztę wyliczy za nas.

pp4

Iluzoryczna wolność

Jak sobie wyobrażasz wolność? Pewnie szeroka łąka, trochę lasu, jezioro, cisza i spokój. Zero sąsiadów i zero podatków. No dobrze, a co zrobisz w zimę? Albo jak skończą się wszystkie porzeczki na krzaczku?

Jak zaatakują wilki? Jak widać, niestety potrzebujemy innych. A żeby inni chcieli być wokół nas, musimy im płacić. Żyjemy w o tyle dobrych czasach, że wiele formalności można szybko załatwić przez Internet, a wtedy mamy chwilę, by przejść się na naszą idylliczną łąkę.