Wyprawy rowerowe od A do Z

Na dworze coraz cieplej. Zapewne już wyciągnąłeś swój jednoślad z garażu i chcesz wybrać się w teren. Jeżeli w tym roku planujesz wybrać się gdzieś dalej, a nie posiadasz w tym temacie niezbędnej wiedzy czy większego przygotowania, musisz szybko je zdobyć. Dalsze wyprawy potrzebują odpowiedniego przygotowania.

Numerem jeden będzie z całą pewnością jednoślad. Na wyprawy rowerowe doskonale nadają się rowery górskie, trekkingowe a także tak zwane crossy. MTB są odpowiednie na niedługie wycieczki w trudniejszym terenie. Nie są odpowiednio wyposażone do zapakowania rzeczy, ani nie mają odpowiedniego ogumienia do jazdy po mieście.

Rowery typu cross są bardziej uniwersalne. Dobrze zachowają się na długich wycieczkach tak po lesie, jak po drogach utwardzonych. Możesz przytwierdzać do nich przyczepki, sakwy oraz rozmaite gadżety niezbędne na wyprawy rowerowe. Odrębnym typem dostosowanym do podróży są zaś rowery trekkingowe. Mają wszystko, co jest pomocne w trasie. Mają większa wagę, gdyż są to rowery do zadań specjalnych.

Jeśli wybierasz się daleko, sprawdź kondycję roweru. Najlepiej oddaj go do serwisu. Nie jedź na rowerze wysłużonym i zwichrowanym. W drodze będziesz zdany wyłącznie na niego – weź to pod uwagę.

Aby zapakować bagaże, niezbędne będą specjalistyczne torby rowerowe. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju pakunki, torby przednie i tylne, jak również kosze. Należy równomiernie podzielić obciążenie. Nie wkładaj całego ekwipunku do plecaka. Jeśli brak Ci przestrzeni pakunkowej, możesz użyć przyczepki rowerowej. Ciągnie się je za pojazdem. Pozwalają na transport sporej liczby bagażu. Plecak też są niezbędnym ekwipunkiem.

Na wyprawy rowerowe powinniśmy się przygotowywać odpowiednio uważnie, ażeby były niezapomniane, lecz również bez przykrych przygód. Znajdziesz się z dala od bezpiecznego mieszkanka. Żeby wszystko jak należy, powinieneś się przygotować na rozmaite przygody.