Zdrowe przekąski dla dzieci

Aktualnie dzieci jedzą zbyt dużo słodyczy. Przed obiadem, jako przekąskę albo po prostu wtedy, kiedy mają na to ochotę. Niepokojący jest fakt, że rodzice na to pozawalają. W rezultacie dzieci borykają się różnego rodzaju alergiami, nadpobudliwością oraz rozdrażnieniem. Nie potrafią skoncentrować się na nauce ani przystosować do zasad panujących w szkole. Jeszcze gorszym skutkiem ubocznym jedzenia słodyczy w nadmiarze są choroby. Coraz częściej spotyka się dzieci chore na cukrzyce lub otyłe. To plaga, z którą trzeba walczyć.

Nie uchronisz swojego dziecka przed smakiem słodyczy, batonikami, chipsami czy lodami. Warto jednak racjonalnie dawkować porcje tych pustych kalorii oraz uczyć dzieci jedzenia zdrowych i niskokalorycznych przekąsek.

Stosując zakazy jedzenia słodyczy na pewno nie osiągniesz zamierzonego celu. Zamiast tego proponuj swojemu malcowi zdrowe przekąski od najmłodszych lat. Nabyty nawyk będzie miał swoje dobre efekty w przyszłości. Codziennie dopilnuj, aby dziecko jadło wartościowe śniadanie przed wyjściem do szkoły. Jeżeli nie jesteś w stanie tego kontrolować, zapakuj mu do tornistra zdrowe, kolorowe kanapki. Pokarm, który atrakcyjnie wygląda, zachęca do jedzenia. Pamiętaj również o różnorodności. Jednego dnia zaproponuj kanapkę z pastą rybną, drugiego z szynką i serem itd. Do śniadania dodaj jakiś owoc, najlepiej ten, który dziecko najbardziej lubi. Nie zapomnij o czymś do picia. Zamiast kolorowych napojów, spakuj sok bądź świeżą wodę z dodatkiem arbuza, cytryny czy pomarańczy. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zdrowych i wartościowych przekąsek dla dzieci.

  • Muffinki warzywno-serowe lub na słodko z miodem i przyprawą piernikową
  • Suszone owoce zamiast chipsów. Suszone owoce są świetną alternatywą dla kalorycznych chrupków, szczególnie polecamy suszone banany
  • Zbożowe ciasteczka owsiane z kawałkami prawdziwej czekolady
  • Owocowe koktajle z dodatkiem jogurtu naturalnego. Są pyszne, słodkie i przede wszystkim zdrowe. Gotowe jogurty są mocno słodzone i posiadają niewielką ilość owoców
  • Bagietka zapiekana z serem i ulubionymi warzywnymi dodatkami z powodzeniem zastąpi tradycyjną zapiekankę z budki
  • Placki owocowe – są smaczne i zdrowe, a co ważne – słodkie!

Pamiętaj! Im wcześniej nauczymy swoje dziecko jeść zdrowo, tym lepiej! Przełoży się to na jego zdrowie w przyszłości, a także na kolejne pokolenia. Zobacz więcej.