Zdrowo to również smacznie

Warzywa są zdrowe i pożywne, jednak ich przygotowywanie nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. Warzywa same w sobie zawierają mało smaku, zwłaszcza te gotowane na parze bez soli. Co można zrobić, aby nadać im niepowtarzalny smak, do którego będziemy chcieli wracać regularnie?

Sekret przygotowywania warzyw tkwi w zastosowanej technice obróbki oraz zastosowanych przyprawach. Trudno jest wymienić wszystkie przyprawy, jakie powinno się stosować do warzyw, aby zyskać przyjemny smak potrawy, jednak z pewnością można wspomnieć o kilku najpopularniejszych kompozycjach. Przede wszystkim sól – niezbyt zdrowa, ale dodawana w rozsądnych ilościach nada smak każdej potrawie. Tę zwykłą możemy zastąpić morską – jest dużo zdrowsza. Na rynku pojawiło się także bardzo wiele przypraw do warzyw, które zawierają kompozycje różnych ziół, które zastosowane razem gwarantują pyszny smak. Jeśli jesteśmy fanami małej ilości mieszanek, możemy sprawdzić, jakie zioła najczęściej stosuje się w najpopularniejszych przyprawach i spróbować zastosować je u siebie jako składniki odmienne.

Absolutnymi hitami w potrawach warzywnych są sosy, które nadają potrawom płynności. Poprawiają komfort jedzenia i przede wszystkim nadają świetny smak. Same warzywa mogą być zbyt suche, a ich jedzenie niezbyt wygodne, dlatego też sosy lub dodatek oliwy umożliwią poprawne przygotowanie dań warzywnych.

Ostatnia porada to eksperymenty – łączenie różnych warzyw może przynieść zaskakujące doznania smakowe, a dodawanie do nich owoców lub ryb sprawi, że za każdym razem danie będzie miało zupełnie inny smak. Kuchnia to zabawa i jedyne, co może Was ograniczyć, to wyobraźnia. Przyda się podstawowa znajomość poszczególnych smaków osobno, aby móc komponować nowe połączenia. Więcej o tym, jak przygotowywać warzywa, dowiesz się tutaj.