Zobacz: Człowiek z Polski w czekoladzie

Od 13 października do 9 listopada miłośnicy teatru będą mogli oglądać efekty działań przygotowanych w ramach Théatre BE PL Teatr, który jest kontynuacją zeszłorocznych działań o podobnym charakterze.

Rok temu prezydencję w Unii Europejskiej piastowała Belgia. Wówczas publiczności pokazano sztuki belgijskich autorów . W tym roku natomiast ma dojść do kontynuacji tego pomysły z tym, że role będą odwrócone. Obecnie na tapetę brane będą polskie sztuki aranżowane przez belgijskich artystów. Belgia ma szansę poznać współczesną dramaturgię kraju nad Wisłą. Do własnej interpretacji dla reżyserów belgijskich zostały wybrane cztery sztuki dzisiejszych autorów.

Przygotowane przez nich projekty będą prezentowane następnie w pięciu teatrach. Pewną trudnością na pewno okazała się konieczność przetłumaczenia scenariuszy na język francuski.

To jednakże jest uzasadnione i ma swój głębszy cel. Nie tylko pozwoli na prezentację polskich sztuk szerszej publiczności, ale i otworzy drogę dla międzykulturowego dialogu. Wśród sztuk prezentowanych na Théatre BE PL Teatr znajduje się znany „Człowiek z Polski w czekoladzie” Małgorzaty Sikorskiej – Miszczuk, „Mała narracja” Wojciecha Ziemliskiego, „Migrena” Antoniny Grzegorzewskiej oraz „Powierzchnia” Szymona Wróblewskiego.