Możesz wygrać z żylakami!
Z powodu przewlekłej niewydolności żył, której przyczyną często jest niewystarczająca aktywność fizyczna, wielu pacjentów cierpi na żylaki. Zmiany w żyłach, spowodowane zalegającą krwią, przybierają najpierw kształt delikatnych uwypukleń, na które często nie zwracamy uwagi. Delikatne uwypuklenia z czasem stają się nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym.
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Najczęściej tak. Często zdarza się tak, że samo występowanie obrzęków na tyle utrudnia normalne życie, że wizyta u lekarza okazuje się niezbędna. Kiedy zaawansowane żylaki stają się już nie do zniesienia, pomocna może okazać się chirurgia żylna, tzw. flebologia. Przy ocenianiu zaawansowania zmian stosuje się rozmaite badania diagnostyczne. Wśród nich możemy wymienić m.in.: badanie palpacyjne czy stosowane najczęściej, najdokładniejsze badanie dopplerowskie. To badanie pomaga ocenić stan żył objętych chorobą.
Kiedy stosuje się leczenie operacyjne żylaków? Jeśli żylaki są już zaawansowane, możemy zasięgnąć porady lekarza chirurga. Chirurg, po wykonaniu odpowiednich badań (palpacyjnych, testowych, próby marszowej), ocenia stan żył pacjenta. Duże żylaki najczęściej usuwa się za pomocą operacji chirurgicznej, mniejsze można leczyć za pomocą lasera lub za pomocą specjalnych naświetlań. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni styl życia, aktywność fizyczna i dbanie o swoje zdrowie może być najskuteczniejszą metodą profilaktyki żylnej, a nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Profilaktyka żylaków może też polegać na odpowiedniej suplementacji i smarowaniu nóg naturalnymi maściami, takimi jak maść końska chłodząca czy maść kasztanowa.