Bieganie – od czego zacząć?

Moda na uprawianie sportu wciąż trwa i całe szczęście, bo jest to jedna z lepszych zmian w myśleniu młodych ludzi, ponieważ wychodzi im to na zdrowie. A przynajmniej powinno, jeżeli mamy wiedzę o tym, jak ćwiczyć. Nieodpowiednie dobranego ćwiczenia mogą mieć niestety negatywne skutki. Przykładem może być bieganie.

Wielu z nas przynajmniej raz w życiu powiedziało słynne zdanie „od jutra biegam”. Zwykle to jutro nigdy nie nastąpiło, bo zwykle człowiek znajduje całe mnóstwo wymówek, od brzydkiej pogody, przez brak odpowiednie stroju. Fakt, aby biegać należy mieć wygodne ubranie, w tym porządne buty. Ale nie są to rzeczy, które należy mieć od samego początku. Nic się nie stanie, jeżeli przez kilka dni pobiegamy w zwykłych sportowych butach, a nie typowych butach do biegania lub w dresie, zamiast odpowiednich spodni dla biegaczy. Wcześniej jednak należy ocenić nasze realne możliwości – czy nasz stan zdrowia pozwala na długie dystanse.

Przed bieganiem warto zrobić (a nawet trzeba) rozgrzewkę. Miłym dodatkiem są różne gadżety, pulsometry, zegarki i aplikacje na telefon, które pozwalają na ocenienie efektów naszego biegania. I nie szarżuj! Zwiększaj długość trasy stopniowo, nie zaczynaj od razu od bardzo długich dystansów, bo możesz nabawić się kontuzji i się zniechęcisz. Drobnymi kroczkami uda Ci się wdrożyć w ten sport, który z czasem przyniesie zauważalne efekty w postaci doskonałej sylwetki, dobrego stanu zdrowia i wspaniałego samopoczucia. Zdecydowanie warto biegać, bo z tego są tylko korzyści.