Ciąża to nie choroba

Ciąża to wyjątkowy czas, ale przede wszystkim czas zmian. Od momentu zajścia w ciążę przez następne 9 miesięcy, wszystko robimy z myślą nie tylko o sobie, ale również o dziecku.
Wymaga to od nas wielu wyrzeczeń, czasem i poświęceń, ale nie ze wszystkiego trzeba od razu rezygnować. Ciąża to nie choroba i tego należy się trzymać.

 

Ruch to zdrowie

To wiadomo nie od dziś i również ciąża w tym nie przeszkadza. Oczywiście zbyt duże przemęczenie organizmu nie jest dobre, ale jak wiadomo nic w nadmiarze takie nie jest. Będąc w ciąży, nie trzeba rezygnować ze sportu, a wręcz przeciwnie, ruch jest wówczas wskazany. Dotlenia organizm, a co za tym idzie i nasze dziecko. Poprawia samopoczucie, co ma ogromny wpływ na rozwój naszego maleństwa. Zasada jest prosta – dopóki czujemy się na siłach, dopóty sport uprawiać możemy. Oczywiście nie mówimy tu o dyscyplinach, które wymagają nadmiernego wysiłku lub stwarzają zagrożenie dla zdrowia. Bieganie, przynajmniej w tych pierwszych tygodniach ciąży, nie jest zabronione. Gimnastyka, pływanie są jak najbardziej wskazane. Nie zaleca się wizyt w saunie czy gorącym jacuzzi.

Dobra dieta to podstawa

Ciąża wymaga od nas zmiany sposobu żywienia. Ogromne znaczenie na rozwój dziecka ma to, co jemy i pijemy. Oczywiście o używkach i kawie  mowy nie ma. Ważne jest, aby posiłki były bogate w witaminy, co nie oznacza, że nie można pozwolić sobie od czasu do czasu na małe szaleństwo. Na pewno należy wykluczyć z diety surowe produkty: jajka, ryby, mięso, które mogą powodować rozwój pasożytniczych chorób bardzo niebezpiecznych dla naszego maleństwa. Ale nie oznacza to, że tych produktów nie można zjeść w innej formie. Kolejnym mitem, który należy obalić, to ten przekazywany przez wszystkie dobre ciocie, czyli „jesteś w ciąży, jedz więcej”. Nic bardziej mylnego. Bycie w ciąży oznacza zdrowsze porcje, ale nie większe. Jemy tyle, ile potrzebujemy.

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym wiele należy zmienić, jednak zmiana nie oznacza całkowitej rezygnacji. Najważniejsze jest wsłuchać się w nasz organizm, on jest najlepszym doradcą.