Bezpieczeństwo w biurze

Ponieważ większość z nas wykonuje prace biurowe, warto wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć samego siebie przed różnymi wypadkami, oraz jakie wymogi powinno się spełniać, aby biuro i sama praca były bezpieczne. Artykuł polecany jest wszystkim osobom, które same pracują przy komputerach albo posiadają bliskie osoby związane z pracą biurową.

Według przepisów BHP, na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej podłogi. Bardzo mało biur spełnia to wymaganie, chociaż jest to niezbędny wymóg, aby zachować prawidłowe bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w firmie. Ustalona jest także szerokość przejścia pomiędzy stanowiskami – powinna ona wynosić 60 cm. Przyjęło się tak, że wszystko, po co sięga pracownik, powinno leżeć w zasięgu rąk bez konieczności wychylania się i ewentualnych skrętów tułowia, oraz na wysokości nie wyższej niż bark.

Bardzo restrykcyjne warunki stosuje się również dla umieszczania komputerów i klawiatury: klawiatura i mysz powinny być umieszczone na wysuwanej szufladzie, ok. 60-75 cm nad ziemią, a blat pod monitor: 70-90 cm nad ziemią (pamiętając, że różnica musi być nie mniejsza niż 10 cm pomiędzy wszystkimi elementami). Stanowisko powinno umożliwiać oparcie nadgarstków pracownika podczas pisania na klawiaturze i korzystania z myszy, najlepiej na podstawce żelowej (najważniejsze, aby mysz miała w ogóle podkładkę). Oczywiście nie są to jedyne wymagania, natomiast warto zaznajomić się szerzej z przepisami bezpieczeństwa pracy biurowej – przede wszystkim dla własnego zdrowia. Więcej o bezpiecznej pracy biurowej przeczytasz tutaj.