Odklejony zamek – co robić w takiej sytuacji?

Trzeba podkreślić, że aparat ortodontyczny wcale nie jest taki straszny, jak mogłoby wydawać się na samym początku. Oczywiście, do wszystkiego trzeba się krok po kroku przyzwyczaić. Ludzie coraz częściej noszą jednak aparaty na zęby i normalnie funkcjonują w życiu prywatnym oraz zawodowym.

Rzecz jasna tacy pacjenci muszą wykazywać szczególną ostrożność – na przykład w trakcie jedzenia pewnych produktów. Zwłaszcza, że może dojść do odklejenia zamka. Kiedy tak się dzieje? Jakie kroki podjąć w takiej niekorzystnej sytuacji?

W pierwszej kolejności warto pochylić się nad tym, kiedy dochodzi do odklejenia zamków. Ogólnie należy podkreślić, że aparat ortodontyczny jest bardzo solidnie przymocowany. Należy użyć naprawdę bardzo dużej siły, aby coś w ogóle zaczęło się odklejać. Niestety, niektórzy pacjenci nie do końca słuchają zaleceń swoich ortodontów. Posiadają aparaty na zęby, a i tak spożywają na przykład twarde produkty. Na pewno należy ograniczyć zatem jedzenie jabłek, orzechów itd. Szczególnie, jeśli ktoś spożywa te produkty w pośpiechu. Pamiętajcie, że odklejony zamek powstaje nie tylko w wyniku zaniedbania pacjentów. Czasami sprzyja też temu konkretna wada. Są osoby, które mają na przykład szczękę górną wysuniętą w stosunku do dolnej. W takiej sytuacji każdy kęs może – kolokwialnie pisząc – stanowić zagrożenie dla zamków. Chodzi o to, że zęby z góry w trakcie nagryzania trafiają na te elementy – zlokalizowane na dole…

Wiecie już, kiedy może dojść do odklejenia zamka. Co należy zrobić w takim przypadku? Macie aparat ortodontyczny i zauważyliście, że nie wszystko jest na swoim miejscu? Na pewno nie wolno panikować. Osoby posiadające aparaty na zęby powinny mieć ustaloną „drogę postępowania” w takim właśnie momencie. Najlepiej jak najszybciej zadzwonić do swojego lekarza. Ortodonta powinien przyjąć pacjenta poza kolejnością i uporać się z tym kłopotem. Zwłaszcza, że odklejony zamek ma negatywne znaczenie w kontekście procesu leczenia. W związku z tym nie wolno zwlekać z kontaktem ze swoim fachowcem. Pamiętajcie, aby niczego tutaj nie robić na własną rękę, ponieważ to i tak nic nie da. Co zrobić, jeśli ktoś na przykład jest na wakacjach i przytrafiła mu się taka historia? W takiej sytuacji najlepiej po prostu znaleźć ortodontę, który przyjmuje w konkretnym mieście lub w miasteczku i także jak najszybciej się do niego zgłosić.