Czy kawa szkodzi zdrowiu?

Jest najlepsza na początek dnia: budzi i dodaje energii. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka. Idealnie sprawdza się też podczas popołudniowego relaksu. Kawa, bo oczywiście o niej mowa to chyba jeden z przyjemniejszych nałogów. Tylko jak to jest z jej wpływem na nasze zdrowie? Bo wciąż słyszymy na ten temat różne opinie. 

Nie taki diabeł straszny…

Od wielu lat trwa spór na temat wpływu kawy na organizm człowieka. Jedni obstają przy jej bardzo szkodliwych właściwościach i odradzają picie w jakiejkolwiek postaci, inni podkreślają korzystny wpływ kawy na nasze zdrowie. Jak jest naprawdę? Czy nie powinniśmy jej pić w ogóle? Byłoby trudno. Wyobraźcie sobie chociażby rozliczanie PIT przez internet bez filiżanki kawy. Dla wszystkich wielbicieli małej czarnej mamy dobrą wiadomość: nie musicie z niej rezygnować! Otóż, kawa nie jest wcale taka szkodliwa. Przede wszystkim długoletnie badania rozwiały mit o powodowaniu przez nią raka. Ponadto naukowcy dowiedli, że chroni ona przed chorobami wątroby oraz ma korzystny wpływ na układ krążenia i centralny układ nerwowy. O pozytywnym wpływie tego napoju na nasze samopoczucie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Obok pysznego smaku kawy cenimy sobie przede wszystkim jej właściwości pobudzające (kofeina rozszerza naczynia krwionośne i powoduje tymczasowy wzrost ciśnienia krwi).

Zachowaj umiarkowanie w piciu

Smakoszom kawy zalecamy jednak umiar. Nie możemy przesadzać z ilością wypitych w ciągu dnia filiżanek. Zwłaszcza, jeśli do tego lubimy sobie zapalić. Kawa w połączeniu z fajką  to niestety duet zabójczy. Zbyt duża dzienna dawka kofeiny może powodować bezsenność, drażliwość i skurcze mięśni. Z piciem kawy muszą również uważać osoby cierpiące na nadkwasotę, gdyż wzmacnia ona wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci.

Grono miłośników kawy stale się powiększa. Obalanie kolejnych mitów na temat jej negatywnego wpływu na nasze zdrowie pozwala im spokojniej cieszyć się jej walorami.