Czy wiesz, dlaczego warto biegać?

Chcesz wiedzieć, jak zacząć biegać, ale nie możesz znaleźć jednego artykułu, który będzie zawierał wszystkie informacje w pigułce? Zapoznaj się z naszym mini-poradnikiem, który sprawi, że chęć do biegania wzrośnie w Tobie jeszcze bardziej. W miarę upływu czasu możesz poszerzać swoją wiedzę na temat biegania, ale znajomość poniższych podstaw w zupełności wystarczy, by zacząć się ruszać.

Przede wszystkim, aby zacząć biegać, potrzebujesz kilku podstawowych rzeczy – pierwsza
z nich to buty do biegania, druga to przestrzeń, a trzecią są chęci. Jak widzisz jest tego naprawdę niewiele. Zaczniemy od najprostszego warunku, miejsca do biegania. Biegać można tak naprawdę wszędzie, chociaż polecamy biegi w parku. Z chęciami może być różnie, zwłaszcza na początku dlatego przyda Ci się odrobina silnej woli i wytrwałości w dążeniu do celu. Trzeci aspekt to buty do biegania – tego elementu nie przeskoczysz, jeśli chcesz mieć zdrowe stawy, zdecydowanie polecamy zainwestowanie w dobre obuwie.

Jakie błędy popełniają początkowi biegacze? Przede wszystkim chcą za dużo i za szybko. Rozpoczynanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej powinno być poprzedzone przygotowaniem planu
i przyzwyczajeniem organizmu do nowego trybu pracy. Zacznij od przeplatania biegu z marszem. Kiedy czujesz, że zbliża się kres Twoich możliwości, przejdź do marszu i po wyrównaniu tempa rozpocznij na nowo bieg. Nie staraj się także rozpoczynać od bardzo dużych dystansów, zaznajom się z planami dla początkujących biegaczy i trzymaj się ich konsekwentnie przez pierwszy miesiąc lub dwa. Pamiętaj, więcej nie oznacza w tym przypadku lepiej, to nie praca na akord. Zobacz więcej.