Frezowanie – charakterystyka

Frezowanie to obróbka skrawaniem, czyli oddzielenie warstwy zewnętrznej metalu, tworzywa sztucznego lub drewna od drobnych skrawków. Wokół nas jest wiele przedmiotów, które zostały wykonane w ten sposób, choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Wyróżnia się kilka rodzajów frezowania. Jeden z podziałów dotyczy sposobu rozmieszczenia ostrzy w urządzeniu. W tym ujęciu mamy do czynienia z frezowaniem współbieżnym i przeciwbieżnym. Narzędziem do obróbki stosowanym przy frezowaniu jest frez, czyli wieloostrzowe narzędzie o ruchu obrotowym. Wykorzystuje się je zarówno do obróbki płaskiej, jak i kształtnej.

Frezarka – charakterystyka i działanie

Frezarka, zwana inaczej „obrabiarką”, to oczywiście nazwa przyrządu wykorzystywanego do frezowania. Jest to ciężki sprzęt stosowany w dużych zakładach przemysłowych, specjalizujących się w tej dziedzinie. Frezarka jest wyposażona w ostre zęby, które wchodzą w surowiec dzięki wykonywaniu ruchu obrotowego. Jednocześnie obrabiany przedmiot porusza się ruchem posuwowym. Poniżej lista parametrów, które charakteryzują frezarki.

  • Maksymalne obroty wrzeciona,
  • wielkość frezarki,
  • maksymalna odległość wrzeciona od stołu,
  • rodzaj silnika,
  • ciężar frezarki,
  • sposób mocowania frezarki,
  • ilość wrzecion – jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe frezarki.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju frezarki. Można wyróżnić kilka zasadniczych rodzajów tego typu sprzętu, są to: frezarki pionowe, frezarki poziome, maszyny do obróbki drewna, maszyny do obróbki gwintów, maszyny do kół zębatych, a także frezarki uniwersalne.

Zastosowanie

Dzięki wieloostrzowym frezarkom, które stosuje się do powierzchni płaskich oraz wypukłych, można uzyskać w pełni pożądany kształt. Zarówno metal, drewno, jak i tworzywa sztuczne są właściwymi materiałami, które stają się podatne na frezowanie. Obróbka za pomocą frezarki jest niezwykle precyzyjnym działaniem, które umożliwia osiągnięcie doskonale wykończonych przedmiotów. Jakość produktów jest uzależniona zarówno od dokładności sprzętu, którym dysponujemy, jak i kompetencji operatora maszyny. Wysoka jakość obróbki skrawaniem optymalizuje pracę przedsiębiorstwa.