Jak dbać o kocią sierść?

Koty to zwierzęta dość tajemnicze, ale jednocześnie kochane przez wielu ludzi. Decydując się na zamieszkanie z tym czworonogiem trzeba zdobyć informacje o ich odpowiedniej pielęgnacji.

W zależności od sierści

Niektórzy decydują się na zakup kota z krótką sierścią, ponieważ wydaje im się, że nie trzeba będzie jej szczotkować. Nic bardziej mylnego. Oczywiście wymaga ona od nas mniej czasu, jednak jej regularne czesanie jest niezbędne. W przypadku kotów z długą sierścią koniecznie należy czesać ją codziennie. Gdy będziemy o tym zapominać włos może się skołtunić. Takie zaniedbania mogą doprowadzić do obcięcia części lub całości sierści. Oprócz wyczesywania bardzo ważne są także kąpiele. Koty to bardzo czyste zwierzęta i same starają się myć swoje futerko, jednak raz na jakiś czas powinniśmy wykąpać zwierzę w specjalnych szamponach. Zwierzę na początku z pewnością będzie się wzbraniać. Najlepiej podejść do tego zagadnienia cierpliwie i małymi krokami przyzwyczajać go do kontaktu z wodą.

Jak wybrać akcesoria?

Rynek oferuje nam mnóstwo grzebieni i szczotek dla kotów. Na maxandmrau.pl znajdziemy między innymi szczotki miękkie, czy kauczukowe. Dobierzemy je nie tylko do rodzaju włosia, ale także wielkości kociaka. Podczas wyczesywania bardzo ważne jest usunięcie podszerstka. Jest to cienka warstwa sierści przy skórze zwierzaka. Do jego likwidacji możemy użyć zarówno szczotki jak i grzebienia. Wielu właścicieli kotów decyduje się również na zgrzebło lub inne specjalistyczne przyrządy.

Odpowiednia dieta

Dobrze odżywiony kociak będzie miał także zdrową sierść. Do wyboru mamy wiele różnych karm, które są dostosowane do kociego włosia, jego wieku i rasy. Dobrze przeanalizujmy skład na opakowaniu, by dostarczyć naszemu pupilowi tego, czego naprawdę potrzebuje. Jeśli jesteśmy przekonani, że zwierzę odżywia się prawidłowo, a mimo to ma problemy ze zdrowiem, powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Koty mogą stać się cudownymi domowymi zwierzętami. Decydując się na nie, musimy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasz pupil będzie cieszył się zdrowiem i pięknym wyglądem przez długi czas.