Jak wybierać zdrowe mięso i wędliny?

polcargoMięso i jego pochodne są niezbędnym składnikiem pokarmowym dla każdego z nas. Zawiera dużo białka, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B. Jest to także ważny składnik pożywienia u dzieci. Dlatego tak istotne jest byśmy spożywali  mięso i wędliny odpowiedniej jakości.

W ostatnich latach wielokrotnie opinię publiczną elektryzowały informacje o bardzo złej jakości produktów mięsnych i wędlin. W niektórych zakładach mięsnych nagminnie stosowano „odświeżanie”  tych produktów, które trafiały do producenta  jako zwroty ze sklepów.  Ślady nalotu pokrywano olejem i przepakowywano z nowymi datami ważności. Tak „podrasowane” produkty trafiały z powrotem na półki sklepowe.  Inni nieuczciwi producenci w zmowie ze sklepami przerabiali przeterminowane mięsa i wędliny np. na mielonki lub gotowe zestawy grillowe.

Nie tylko takie praktyki mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. W produkcji mięs i wędlin dopuszcza się „pompowanie” ich chemią i wodą i tylko odpowiednia świadomość konsumencka może uchronić nas przed złym wyborem w sklepie. Pierwszą wskazówką jest zawsze cena – im niższa tym większe prawdopodobieństwo małej zawartości mięsa w produkcie. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej producent uzyskując z 1 kilograma mięsa, aż 1,3 kg wędliny miał obowiązek umieszczać na swoich produktach informację, że jest to produkt „wędlinopodobny”. Po wejściu do Unii przepisy te przestały obowiązywać i teraz informacja o składzie wędlin powinna znaleźć się na opakowaniu lub w przypadku wędlin i mięsa sprzedawanych na wagę, widnieć na wywieszce obok ceny. Niestety nie wszyscy sprzedawcy się do tych wymogów stosują, dlatego należy zdecydowanie żądać  takiej informacji w sklepie.

Drugim ważnym aspektem w prawidłowym oznaczaniu produktów mięsnych i wędliniarskich, a tym samym niejako zarekomendowaniu ich konsumentom są rzetelne i godne zaufania firmy prowadzące badania laboratoryjne i stwierdzające czy produkt spełnia wszystkie normy oraz może być dopuszczony do obrotu. W kategorii badania mięsa; badania wędlin Polcargo oferuje producentom szeroką ofertę takich certyfikowanych badań laboratoryjnych. Rekomendowany przez Urząd Marszałkowski zachodniopomorskiego, i wspierany programami regionalnymi, gwarantuje przeprowadzenia badań w sposób profesjonalny z zachowaniem niezwykłej dokładności i najlepszego sprzętu.