Jak wybrać odzież ochronną i roboczą?

Każdy pracownik wykonujący niebezpieczne prace powinien być wyposażony w odzież bhp.

Zwiększa ona poziom jego bezpieczeństwa oraz komfortu pracy. Zanim dokona się konkretnego zakupu trzeba poznać informacje na ten temat.

Odzież robocza i ochronna
Najważniejszą kwestią to wiedzieć, że odzież robocza i ochronna to nie to samo. Najczęściej odzież obydwóch rodzajów wykonują Ci sami producenci jednak mają one pewne charakterystyczne cechy.
– odzież robocza – W głównej mierze chroni przed zabrudzeniami oraz nie musi posiadać certyfikatów jakościowych. Dodatkową cechą charakterystyczną odzieży roboczej jest możliwość jej prawie dowolnego dostosowania.
– odzież ochronna – Ubrania ochronne muszą chronić przed substancjami szkodliwymi dla zdrowia oraz muszą posiadać wszelkie certyfikaty.

Materiały z jakich robi się odzież roboczą
Odzież robocza taka jak rękawice robocze może być wykonana z różnych materiałów. Wyróżnia się:
– odzież bawełnianą – jest przewiewna, występuje w różnych gramaturach oraz bogatej palecie kolorów. Odzież robocza wykonana z tego materiału jest najczęściej spotykana
– odzież bawełniana z domieszkami – domieszki włókien syntetycznych powodują lepsze właściwości olejoodporne i wodoodporne, oraz sprawiają, że odzież taka łatwiej się pierze
– inne tkaniny – mają specyficzne właściwości i w głównej mierze adresowane są do specyficznych grup zawodowych.

Podział odzieży ochronnej
Odzież ochronną dzieli się w zależności od zadania jakie ma spełniać.
– ESD – jej zadaniem jest ochrona przed ładunkami elektrostatycznymi. Jest to istotne w miejscach, w których ładunki elektrostatyczne mogłyby doprowadzić do wybuchu.
– ochrona przed porażeniem prądem – jest to odzież podobna do ESD, jednak ma chronić pracownika przed bezpośrednim porażeniem prądem. Jest to typowy ubiór elektryka
– odzież ochronna chemiczna – zwykle przeznaczona jest do ochrony przed konkretnymi substancjami ponieważ nie wszystkie związki chronią przed wszystkim w ten sam sposób.
– odzież ochronna na temperaturę – może chronić zarówno przed niską jak i wysoką temperaturą. Wśród tej odzieży wyróżnia się odzież strażacką, spawacza czy też pracowników przemysłu metalurgicznego

Wyróżnić należy także odzież ostrzegawczą, chroniącą przed obrażeniami mechanicznymi czy też czynnikami biologicznymi.