Jak zdrowo się odżywiać?

Pytanie jak się zdrowo odżywiać spędza sen z oczu każdego człowieka. Każdy kto w jakikolwiek sposób dba o swoje zdrowie jest świadom tego, jak zdrowe odżywanie jest ważne w tym procesie.

Zdrowe odżywanie się to przede wszystkim dostarczenie organizmowi środków odżywczych – białka, tłuszczy, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych. Dodatkowo ważne jest odpowiednie przyrządzanie spożywanych posiłków, ważne jest także nabycie nawyków, które pozwolą nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Zdrowe odżywanie to przede wszystkim przestrzeganie kilu prostych zasad, a także zdrowy tryb życia.

Należy pamiętać, aby jeść mało, lecz często – dziennie powinno to być od czterech do pięciu posiłków. Kolejną ważną rzeczą jest jedzenie pomału i bez pośpiechu, a także jedzenie na siedząco. Śniadanie dla człowieka jest najważniejsze, dlatego nie należy go lekceważyć i powinno się je spożyć do 2 godzin po przebudzeniu się. Kolacja ma stanowić najmniejszy posiłek dnia – spożyć ją należy minimum na dwie godziny przed snem. Kolejnym warunkiem zdrowego odżywiania się jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Minimum 1,5 litra wody niegazowanej w ciągu dnia – do tego zalicza się też herbatę, zieloną, czerwoną i ziołową.

Należy unikać w swojej diecie napojów energetycznych, gazowanych i barwionych. Należy także w miarę możliwości urozmaicać swoją dietę – niech dania będą kolorowe i smaczne. Warzywa to samo zdrowie – należy je jeść zarówno surowe jak i gotowane na parze. Nie wolno odstawić mleka – jeżeli je spożywamy ważne, aby zawierało około 2-3,2% tłuszczu. Dobra i zbilansowana dieta to zaowocuje nie tylko zdrowiem, ale i pięknem (więcej tutaj).