Jakie narzędzia powinny znaleźć się na wyposażeniu domowego warsztatu?

mlotekW garażu, w domku ogrodowym, w pomieszczeniu gospodarczym, albo w piwnicy – we wszystkich takich miejscach majsterkowicze mogą urządzić swój domowy warsztat, pozwalający im na wykonywanie przeróżnych prac. W jakie narzędzia należy go wyposażyć?

Narzędzia elektryczne

Na wyposażeniu domowego warsztatu bezwzględnie powinny znaleźć się elektronarzędzia, na czele z wiertarką. Dobrym wyborem będzie wiertarka o mocy co najmniej 500 W, z regulowanymi obrotami i zmianą kierunku obrotów. Dla własnej wygody warto wybrać model z akumulatorem i kablem do zasilania i dodatkową baterią w zapasie, co ułatwi nam wykonywanie wielu prac w terenie, bez konieczności poszukiwania źródła prądu. Wiertarka może mieć wbudowany udar, który pozwoli na dokonywanie wierceń nawet w grubych ścianach nośnych budynku. Nowoczesne wiertarki posiadają uchwyty samozaciskowe, które umożliwiają zmianę wierteł i końcówek bez konieczności stosowania w tym celu odpowiedniego kluczyka.

Obok wiertarki przyda się wkrętarka elektryczna, która ułatwi między innymi skręcanie mebli drewnianych i wykonanych z płyt MDF. W domowym warsztacie nie powinno zabraknąć lutownicy, mierników napięcia, prądu i oporności, wyrzynarki elektrycznej, szlifierki czy  pilarki kątowe i tarczowe.

Narzędzia ręczne i akcesoria w domowym warsztacie

Żaden warsztat – domowy i profesjonalny, nie obejdzie się bez zestawu młotków, w tym młotków gumowych, pilników, kluczy francuskich, imbusowych, nasadowych i innych, śrubokrętów, wkrętaków, noży z wysuwanym ostrzem (np. do tapet), szczypców, kleszczy, obcęgów, poziomicy, kątówki, ścisków czy piłki do metalu.

Dla stabilizacji np. desek w przypadku wiercenia w nich lub wyżynania, przyda się imadło. Następnie, na wyposażeniu warsztatu musi być zestaw malarski – kuweta, pędzle, wałki, szpachle oraz zestaw ciesielski – dłuta, kostki, papiery ścierne, heble, zdzieraki, piłki do drewna i wiertła dostosowane pod kątem wiercenia w tak miękkim materiale.

Aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, przy urządzaniu domowego warsztatu zadbajmy również o środki ochrony indywidualnej – kombinezon, rękawice czy okulary ochronne.  Przydadzą się one podczas wykonywania wielu prac w domu i w ogrodzie.

Jak skompletować opisywane wyposażenie warsztatu? Sklep MAGMA ma w swojej ofercie większość tego typu narzędzi do majsterkowania w domu, jak i profesjonalne urządzenia i akcesoria dla osób, które zawodowo zajmują się m.in. stolarstwem.