Jakie powinny być buty do biegania?

Obuwie do joggingu

Jogging to jedna z tych dyscyplin sportu, która nie wymaga zakupu wielu dodatkowych elementów, jednakże należy mieć na uwadze, że bez jednego obejść się nie można – bez dobrego obuwia. Jeśli chcesz rozpocząć bieganie i zastanawiasz się, na jaki typ butów się zdecydować, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika zamieszczonego poniżej.

Po pierwsze, warto zaznaczyć, dlaczego potrzebujemy dobre buty do biegania. Odpowiednie obuwie zapewni nam nie tylko komfort podczas treningu, ale także mniejsze ryzyko kontuzji (nagminne w przypadku biegaczy amatorów) oraz zmniejszy ból wynikający z przeszłych kontuzji czy też nieprawidłowej budowy układu kostno-stawowego.

W przypadku doboru obuwia do biegania należy zaznajomić się z kilkoma pojęciami – pronacja, neutral oraz supinator. Pronacja jest sposobem, w jaki stopa odwraca się do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. Neutral to prawidłowy ruch podczas biegu, a supinator to rodzaj ruchu, który objawia się przecieranym obuwiem w zewnętrznej części stopy oraz przesunięciem wierzchu buta na zewnątrz.

Obuwie powinno dobierać się w zależności od podbicia, jakie posiadamy. Normalne podbicie wymaga butów z systemami stabilizującymi – stability. Jeśli posiadasz niskie podbicie, wybieraj buty z systemami podtrzymującymi – motion-control. Wysokie podbicie wymaga butów amortyzujących – cushioned.

Oprócz typu podbicia, należy uwzględnić również typ nawierzchni, na jakiej będziemy biegać. Jeśli będzie to w dużej mierze teren miejski – ulice, chodniki i tym podobne, należy wybrać buty przeznaczone do takiego biegania, jeśli jogging będzie odbywał się na neutralnym i naturalnym gruncie, wówczas wybieramy buty trailowe. Jeśli interesuje Cię temat biegania i chcesz się tym zając na poważnie, zobacz więcej.