- 1. Uwieńczenie związku zakochanych
Istotą małżeństwa prawosławnego dobrowolne wejście mężczyzny i kobiety w nierozerwalną wspólnotę życia, która ma być wzorowana na miłości Chrystusa do Kościoła i Kościoła do Chrystusa. Małżeństwo w prawosławiu, w odróżnieniu do katolicyzmu, trwa także wtedy, gdy jedno z małżonków umrze.
Drugorzędną kwestią jest potomstwo-będące w katolicyzmie jednym z nadrzędnych warunków małżeństwa.
W prawosławiu małżeństwo jak i celibat (bezżeństwo) są jednakowymi, równorzędnymi drogami do osiągnięcia Królestwa Bożego.
- 2. Świętość i nierozerwalność związku małżeńskiego
Prawosławni wierzą, że Jezus podczas wesela w Kanie ustanowił sakrament małżeństwa, potwierdził jego świętość. Świętość, która pochodzi z Królestwa Niebieskiego od samego Boga. Dlatego właśnie małżeństwo jest święte i nierozerwalne.
Różnice między sakramentalnym związkiem prawosławnych i Żydów wynikają z podejścia do prokreacji. Żydzi widzą w prokreacji cel nadrzędny, co wynika z nagrody, jaką za posłuszeństwo otrzymał Abraham – potomstwa.
- 3. Małżeństwo wśród katolików
Katolickie małżeństwo oprócz jedności i nierozerwalności uznaje za cel nadrzędny posiadanie potomstwa, co wynika z biologicznej roli kobiety i mężczyzny, a co potwierdza encyklika Pawła VI o godności życia ludzkiego.
Jeśli tematyka małżeństwa jest dla Ciebie interesująca, a może planujesz własny ślub, zapoznaj się z artykułem na temat ostatnich chwil przed ślubem. Ten artykuł ukaże Ci sens i siłę spokoju – spokoju niezbędnego w tych ostatnich, najtrudniejszych dniach. Znajdziesz go tutaj. Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia!