Moda na sport. O strojach dla aktywnych.

odzież sportowa, bielizna sportowaZ roku na rok coraz bardziej rozkwita moda na sport. Zapracowanym, zasiedziałym przed komputerami mieszczuchom nic tak dobrze nie wpływa na samopoczucie, jak odrobina aktywności. Jeszcze kilka lat temu widok człowieka biegnącego po parku budził zainteresowanie. Dziś nikogo już nie dziwią całe grupy biegających, odzianych w sportowe stroje ludzie w różnym wieku. Nawet osoby w sile lat mogą czerpać radość z rekreacyjnego uprawiania popularnego nordic walking. Długie, prowadzone w szybkim tempie spacery z kijkami wpływają znakomicie na sprawność całego ciała, ponieważ podczas tego typu aktywności pracują nie tylko mięśnie szkieletowe lecz także mięśnie rdzenia.

Kurtka
Bez względu na wiek i rodzaj preferowanego sportu, wszystko przyjdzie nam o wiele łatwiej, jeśli zadbamy o odpowiedni strój. W zasadzie powinien on spełniać dwa podstawowe kryteria. Przede wszystkim powinien być wygodny i nie krępować ruchów. Druga ważna sprawa, szczególnie w przypadku aktywności na świeżym powietrzu, to odpowiednia ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Nasz krótki, popołudniowy spacer może zmienić się nieprzyjemne doświadczenie, jeśli tylko zastanie nas deszcz czy chłodny wiatr. Dlatego szczególnie wiosną i jesienią warto mieć przy sobie odporną na przemoknięcie kurtkę. Nie musimy wcale jej ubierać, wystarczy, gdy zawiążemy wokół bioder, dokąd w razie potrzeby łatwo  sięgnąć.

Bielizna


Bardzo istotnym elementem stroju sportowca jest odpowiednia bielizna. Musi nam ona zapewniać pełen komfort, co oznacza także podstawową izolacje termiczną. Bielizna dla mężczyzny może i powinna odprowadzać na zewnątrz nadmiar gromadzącego się na skórze potu. Ma to znaczenie szczególnie wówczas, gdy poddajemy się ekstremalnym wysiłkom, podczas wykonywania których gwałtownie rośnie ilość produkowanego w organizmie ciepła.

Buty
Buty to kolejna newralgiczna składowa ubrania sportowca. Powinny być lekkie i w zależności od warunków temperaturowych i pogodowych – chłodzić bądź też ogrzewać stopę. W przypadku biegów czy długich marszów najlepiej sprawdza się obuwie specjalnie do tych celów przeznaczone, z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą i systemami amortyzującymi wstrząsy. Sklepy sportowe oferują bardzo szeroki wybór tego typu akcesoriów. Podsumowując można powiedzieć, że sport w wydaniu rekreacyjnym jest najzdrowszym ze wszystkich nałogów.