Nauka programowania dla dzieci przez zabawę.

Na hasło kodowanie, głównym skojarzeniem jest zazwyczaj siedzenie przy monitorze komputera. No i oczywiście jest to racja. Jednak to samo skojarzenie pojawia się na hasło kodowanie dla dzieci. I to już do końca nie ma pokrycia z rzeczywistością. Oczywiście możliwe jest, że niektóre ze szkół programowania, które idą wyłącznie za modą na naukę kodowania, a nie mają nic wspólnego z prawdziwą pracą pedagogiczną, swoim materiałem obejmują wyłącznie podstawy programowania dla dzieci, skupione na cyfrowych narzędziach. Jednak dobre, dbające o przyszłościowy rozwój swoich słuchaczy placówki, to takie, które podchodzą do nauki programowania kompleksowo. Materiał na zajęcia jest nie tylko stricte informatyczny, ale i promowane jest wiele aktywności związanych z ogólnym rozwojem małego słuchacza.

Warsztaty programowania dla dzieci w formie zabaw edukacyjnych.

Nieinformatyczne podejście do programowania w najmłodszych grupach wiekowych to pozwalanie dziecku na wiele doświadczeń i interakcji, które w przyszłości zaowocują myśleniem potrzebnym przy tworzeniu algorytmów. Zabawa w układanie zbiorów i podzbiorów z zabawek, klocków, czy nawet ustawianie się w ich przez samych słuchaczy to świetna lekcja, która pomoże im w zrozumieniu systematyzacji. Z kolei tak zwany „robot”, czyli zabawa polegająca na kierowaniu przez grupę jednego z dziecka za pomocą specjalnych komend, to świetny sposób na rozwój komunikacji.

Zabawa dzięki technologii

Kolejne świetne zabawy, jakie zapewniają warsztaty programowania dla dzieci, to rozwój koderskiej pasji, poprzez narzędzia stworzone właśnie do nauki programowania dla najmłodszych. Wśród nich prym wiodą ostatnio wszelakie roboty i urządzenia, zarówno po prostu programowalne, jak i takie, które najpierw trzeba samemu złożyć. Dalej, mamy wiele interaktywnych gier, aplikacji i możliwości, dzięki którym maluchy w wieku już nawet 7-8 lat są w stanie zaprogramować pierwszą własną grę czy animację.

Dlaczego programowanie przez zabawę?

Odpowiedź jest prosta, przede wszystkim małe dzieci poznają świat dzięki interakcjom, które znają z własnego doświadczenia. Kodowanie dla dzieci w formie standardowych zajęć komputerowych byłoby dla nich nieatrakcyjne, nudne i tak naprawdę nie wyniosłyby z nich żadnych przydatnych informacji. Zabaw natomiast sprawia, że zapamiętują pewne prawa, reguły, a tym samym wynoszą z zajęć o wiele więcej, jak i chcą jeszcze!