Po pierwsze: zjedz śniadanie!

Od dziecka słyszysz pewnie, jak ważne jest, by zjeść rano porządne śniadanie. To nie jest tylko wymysł mamy, czy babci. Śniadanie to faktycznie najważniejszy posiłek dnia i warto o tym pamiętać dla własnego dobra.

Zwolnij troszkę

Ciągle zabiegani, mamy często problem z ułożeniem swojego planu dnia tak, by znaleźć choć moment tylko dla siebie. Rano wstajemy na ostatnią chwilę, w pośpiechu bierzemy prysznic i wybiegamy z domu. Po drodze kupujemy jakieś świństwa, które mają nam zastąpić posiłek. Pit 37 wypełniony byle jak może nam przysporzyć niemiłego kontaktu z Urzędem Skarbowym. Tak samo dzień zaczęty w biegu może być mało przyjemny w skutkach dla naszego zdrowia. Tymczasem, wystarczy wstać 20 minut wcześniej i na spokojnie usiąść przy stole. Regularne, pełnowartościowe śniadania to pierwszy krok do budowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Tyle korzyści

Dlaczego poranny posiłek jest tak ważny? To proste! Dostarcza naszemu organizmowi energii na cały dzień. Wyjście z domu bez śniadania skutkuje obniżonym poziomem koncentracji, zapamiętywania oraz sił witalnych. Sprawia, że jesteśmy mniej efektywni w pracy, nie potrafimy się skupić, łatwo się denerwujemy a popołudniu nie mamy już na nic siły. Jeśli rano otrzymamy potrzebną porcję składników odżywczych, będziemy mieć więcej energii do działania i zdecydowanie lepsze samopoczucie.

Poranna dawka energii

Pamiętajmy, że śniadanie powinno stanowić około 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Nie jedzmy rano byle czego. Kawa i drożdżówka to nie jest dobry pomysł. Pełnowartościowe śniadanko musi zawierać białko lub tłuszcze niezbędne do odzyskania energii, składniki odżywcze, które nasz organizm zużył w ciągu nocy oraz wodę – jej również sporo tracimy podczas snu.

Przygotowanie śniadania naprawdę nie zajmuje wiele czasu. Natomiast skutki jego niejedzenia mogą być nieprzyjemne. Pomyśl o tym, kiedy jutro rano zadzwoni budzik.