PRL we współczesnych wnętrzach

1204659_71016072

Inspirację do aranżacji czerpiemy z wielu źródeł, a to co pozornie przeszło do lamusa – odżywa na nowo, dostając nowe imię i nowe oblicze. W PRL-u wszystko wyglądało tak samo. Polski dom odwzorowywał tendencje i pomysły aranżacyjne, które wykorzystywali wszyscy. Trudności z dostawą mięsa były niczym w porównaniu z zakupem mebli czy lodówki. Stąd też każdy miał w domu ten sam sprzęt. Zobacz, co współcześnie przemyciliśmy z PRL-u.

Powrót do przeszłości już dawno wydarzył się w modzie – dzwony, bluzki z żabotami, obuwie na koturnach czy poręczne nerki przeżywają teraz swoją młodość. Mieszanie stylów zapoczątkowało styl vintage, który pojawił się także we wnętrzarstwie.

Kup mi kredens!

Zamiast nowoczesnych mebli modułowych – do łask powróciła moda na meblościanki lub oldschoolowe kredensy, w których za przeszkleniem widać błyszczące się karafki i kieliszki. Na ścianach coraz częściej pojawia się boazeria, której wtórują wiszące kwiaty. Do tego tapeta – obowiązkowo wzorzysta, z kwiatami, rzadziej w geometryczne wzory. Vintage to wielość barw, czasem kontrastowo ze sobą zestawionych. Dla wzmocnienia siły wyrazu pojawiają się figurki kolorowych szklanych ryb rodem z lat 80-tych czy legendarne zegarki z kukułką.

Topowe urządzenia PRL-u

Wprawdzie trudno jest znaleźć urządzenia, które pamiętają czasy PRL-u, jednak najwytrwalszym się to udaje. Kineskopowe telewizory, radioodbiornik Koliber czy magnetofon Grundig na kasety– wszystko to tworzy dawny klimat. Wchodząc do kuchni nie możemy zapomnieć o symbolu dawnej epoki – syfonie do wody sodowej, lodówce o nieco owalnych kształtach i maszynie do prania o wdzięcznej nazwie „Frania”, z której czyste ubrania czerpały miliony Polaków.

Kasetony

Ozdobne płyty wykonane ze styropianu w formie kwadratu zdobiły sufity, a niekiedy ściany domów. Tworzyły różnorodne kompozycje – od prostych z jedynie zaznaczoną lamówką po bogato zdobione ornamenty, które układały się w kompozycje kwiatowe. Łatwość montażu, a także ogólna dostępność przyczyniły się do podbicia serc Polaków. Współcześnie odchodzimy od kasetonowych ścian, zastępując te tradycyjne płytami sufitowymi, które spotkamy w prawie każdym sklepie budowlanym. Będą świetnym materiałem do stworzenia efektownych sufitów powieszanych.