Samodzielne układanie paneli

Jednym z głównych czynności wykonywanych podczas wykańczania wnętrz jest układanie paneli podłogowych.

Wbrew pozorom, czynność ta jest bardzo prosta i nie potrzebujemy do niej fachowca. Z położeniem paneli podłogowych poradzi sobie absolutnie każdy, jeżeli tylko będzie tego chciał.

Panele podłogowe zyskały swoją popularność głównie dzięki atrakcyjnej cenie oraz prostocie montażu. Położenie paneli można porównać do malowania ścian, gdyż poziom skomplikowania tych dwóch prac jest praktycznie identyczny. Co więcej, samodzielne ułożenie paneli gwarantuje nam również oszczędność w postaci pracy fachowca, jaką wykonamy sami.

Zacznijmy od tego, kiedy powinniśmy wziąć się za układanie paneli podłogowych. Najpierw powinny zostać zakończone wszystkie inne prace wykończeniowe, zaś podłoże powinno być wysuszone, odkurzone oraz zabezpieczone folią i izolacją akustyczną – doskonale sprawdzi się pianka polipropylenowa lub płyta pilśniowa. Warto o tym pamiętać, gdyż bez izolacji akustycznej nawet ciche stąpanie po panelach może być bardzo mocno słyszalne w całym pomieszczeniu – nawet jeżeli panele będą pokrywać dywany.

Podczas rozpoczęcia układania paneli należy pamiętać o zostawieniu przestrzeni dylatacyjnej, czyli wolnej przestrzeni o szerokości od 0,5 do 1 cm przy ścianach, zaraz pod listwą podłogową. Jest to konieczność, gdyż panele niekiedy lekko zmieniają swoją powierzchnię pod wpływem różnych czynników, tak więc powinny móc swobodnie „pracować”. Pamiętajmy również o tym, aby listwy montować do ścian, a nie do paneli. W przeciwnym wypadku mogą bardzo szybko się odkleić i stworzyć szparę.

Większość paneli podłogowych łączy się bez użycia kleju, gdyż mają one specjalne „zatrzaski”, dzięki którymi każdy panel pasuje do następnego niczym puzzle. To bardzo wygodna metoda, która skraca czas układania paneli oraz oczywiście koszty, jakie byłyby związane z zakupem odpowiedniego kleju. Kiedy już ułożymy panele, to warto również o nie odpowiednio dbać – pomogą nam w tym łagodne detergenty, jakie zostały stworzone specjalnie do pielęgnacji właśnie takiej posadzki.