Wybór drukarki do zdjęć

Pasjonaci fotografii już dziś mogą mieć swój własny kąt do wywoływania zdjęć. Jakie narzędzia są do tego potrzebne? Możesz się zdziwić, ale potrzebujesz jedynie komputera i profesjonalnej drukarki.

Rodzaje drukarek

Producenci wychodzą naprzeciw fanom fotografii cyfrowej, by uprawianie tej pasji było jeszcze przyjemniejsze – wymyślono drukarki do drukowania zdjęć. Na rynku obecnie niemalże każda drukarka nadaje się do wydruku fotografii. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój sprzęt się do tego nadaje, poszukaj na drukarce naklejki informacyjnej z napisem – Photo. Drukarki fotograficzne dzielimy na trzy typy:

  • Drukarki atramentowe – drukują one zdjęcia w dobrej jakości, zazwyczaj zaopatrzone są w więcej kolorów tuszu oraz posiadają dodatkowe funkcje do wydruku fotografii
  • Drukarki laserowe – niezbyt nadają się do wydruku fotografii
  • Drukarki termosublimacyjne – są to drukarki przeznaczone stricte do wydruku zdjęć

Dobieramy papier drukarski

Jeśli mamy już odpowiednią drukarkę, musimy zaopatrzyć się w specjalny papier do drukowania fotografii. Zwykły papier nie nadaje się do tego, ponieważ szybko wchłania atrament powodując gniecenie i deformacje. Wybór papieru zależy od drukarki, jaką posiadamy, inny będzie dla drukarek atramentowych, inny dla laserowych, a jeszcze inny dla termosublimacyjnych. Papier do drukowania zdjęć ma różne rodzaje, klasyfikowany jest po formacie, gramaturze oraz powierzchni. Wyróżniamy papier satynowy, błyszczący oraz matowy.

Wybierając drukarkę zastanówmy się więc nad jej funkcjonalnością. Jeśli zdecydujemy się na termosublimacyjną, będzie ona służyła tylko i wyłącznie do wydruku zdjęć, natomiast atramentowa posłuży nam do drukowania również innych dokumentów. Ceny drukarek wahają się od 200 złotych wzwyż, im wyższa cena, tym więcej zaawansowanych funkcji. Aktualnie prawie w każdym centrum handlowym znajdziemy punkt wywoływania zdjęć. Ponadto w wielu sklepach postawiono maszyny do natychmiastowego drukowania zdjęć za niewielkie pieniądze. Kupując drukarkę zwróćmy uwagę nie tylko na cenę samej drukarki, ale również na cenę materiałów eksploatacyjnych, po to, aby drukowanie zdjęć w zaciszu własnego domu było opłacalne. Zanim kupimy drukarkę, warto poczytać o fotografii – zobacz więcej.