Jak każde urządzenie elektroniczne komputer ma określoną swoją żywotność. Jeśli nie dbamy należycie o nasz sprzęt po paru latach po prostu zestarzeje się. Na początku urządzenia komputerowe działają cicho, z czasem jednak staja się coraz głośniejsze, a co gorsza maleje ich wydajność. Winę za taką sytuację ponosi kurz i brud, który po upływie pewnego czasu zaczyna osadzać się w zakamarkach komputera. Aby nie dopuścić do przegrzewania się poszczególnych podzespołów komputera należy zwiększyć prędkość obrotową wentylatora, ale to z kolei odbije się na poziomie generowanego przez niego hałasu. W takiej sytuacji, aby komputer pracował w miarę cicho a jego wydajność nie zmalała konieczne jest zastosowanie złotego środka czyli odpowiedniego systemu chłodzenia.
Na wentylatorze znajdującym się na karcie graficznej komputera, najczęściej osadza się bardzo dużo kurzu i brudu, co może w konsekwencji doprowadzić do zepsucia samej karty. Jednym z podstawowych problemów w chłodzeniu komputera jest to, że cyrkulujące powietrze nie jest idealnie czyste. Z tego powodu w miarę upływu czasu, elementy, które odpowiadają w komputerze za chłodzenie, pokrywają się kurzem. W wyniku tego automatycznie maleje wydajność chłodzenia, co inicjuje powstanie problemów z wydajnością komputera.
Generalnie można wyróżnić dwa typy chłodzenia komputera. Mowa tu o chłodzeniu aktywnym i pasywnym. W pierwszym przypadku jedynie zasilacz zapewnia odpowiedni dopływ zimnego powietrza z zewnątrz obudowy komputera, zaś w chłodzeniu pasywnym wspomaga go co najmniej jeden wentylator. Warto zaznaczyć, że wiele podzespołów komputera, na przykład procesor, mogą być wyposażone we własny system chłodzenia. W chłodzeniu pasywnym dany element naszego komputera nie ma wentylatora, ale jedynie radiator, mający postać aluminiowego lub miedzianego bloczka z żeberkami. Prąd cyrkulującego powietrza ma z założenia wystarczyć do odprowadzenia ciepła emitowanego przez podzespół. Z kolei, aktywny układ chłodzenia podzespołów komputera dysponuje wentylatorem, dzięki czemu we własnym zakresie zapewnia prąd chłodzącego powietrza.
W przypadku niektórych komputerów, do chłodzenia procesora, twardych dysków lub kart graficznych stosowane jest specjalne chłodzenie, korzystające z dodatkowego wentylatora, który zasysa zimne powietrze spoza obudowy komputera. Trzeba powiedzieć, że zaletą pasywnego trybu chłodzenia komputera jest cicha praca, ale nie zawsze jest ono niezawodne.
W chwili obecnej na rynku można odnaleźć wysokiej jakości sprzęt komputerowy posiadający system pasywnego chłodzenie (bezwentylatorowy). Jedną z firm specjalizującą się w takiego typu sprzętach jest firma Clevo. W szerokiej gamie sprzętu jaką ma do zaoferowania odnajdziemy rewelacyjne komputery typu MiniPC przemysłowe posiadające bardzo małe rozmiary. Zadbano również o zaspokojenie potrzeb dla pracy mobilnej. W tym celu powstały tablety przemysłowe również posiadające bezwentylatorowy system chłodzenia.
Podstawowym plusem takiego rozwiązania jest oszczędność prądu – wentylator, który chłodzi poszczególne elementy pobiera dużo więcej prądu niż pompka i niewielkie wentylatory, które wydmuchują ciepło na zewnątrz obudowy. Szczególnie jest to zauważalne w czasie obciążenia. Najlepiej zatem pokusić się wybór sprzętów, których założeniem była funkcja pasywnego chłodzenia.