Usługi IT – chmurowo czy on-site?

Firmy, które decydują się na użytkowanie rozwiązań informatycznych usprawniających pracę, muszą podjąć decyzję, jaki typ rozwiązań wybrać. Na rynku istnieją usługi dostępne stacjonarnie oraz w modelu cloud computing. Aby dokonać wyboru, należy najpierw prześledzić oba modele i dać odpowiedź na kilka istotnych pytań.
Priorytetowe jest wyznaczenie potrzeb firmy. Zależą one od wielu składników, np. wielkości firmy, jej profilu biznesowego czy lokalizacji oddziałów. Na przykład, firma poszukująca rozwiązania poprawiającego komunikację w firmie (call center bądź contact center), powinna ustalić jaka komunikacja (przychodząca, wychodząca, a może obydwie?) jest dla niej kluczowa.
Ważną kwestią jest dynamika rozwoju przedsiębiorstwa. To ona dostarcza wskazówek dotyczących modelu, w którym dane rozwiązanie IT powinno działać. Dla firm, które nadal zwiększają ilość swoich pracowników, adekwatny wydaje się model cloud computing. Dzięki mierzalności jest to rozwiązanie elastyczne, umożliwiające dokonywanie zmian w łatwy sposób. Sprawia to, że uruchomienie kolejnego stanowiska w dziale Telemarketing wymaga wyłącznie wyposażenia go w komputer z dostępem do siebie Internet oraz zestaw słuchawkowy. Ponadto, opcje takie jak skrypter z funkcją ankietowania, gwarantują wygodę w użytkowaniu systemu. Dzięki temu, praca może ruszyć niemal od zaraz.
Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru modelu rozwiązania IT w przedsiębiorstwie, powinno się zadać sobie również pytanie o tryb pracy członków zespołu. Jeśli większość z nich pracuje zdalnie, usługa stacjonarna może okazać się niewystarczająca. Postuluje ona bowiem korzystania z niej jedynie w siedzibie firmy. Pracownicy terenowi mogą korzystać z danego systemu dostępnego w modelu cloudowym. Dostęp do niego zależy tylko i wyłącznie od zasięgu połączenia internetowego.
Ostatnim problemem, które należy poruszyć wybierając odpowiednie rozwiązanie IT, jest zaplecze informatyczne, którym aktualnie dysponuje firma. Kwestiami technologicznymi w usługach chmurowych zwykle zajmują się sami dostawcy. Oznacza to, że przedsiębiorstwo nie musi posiadać własnych ekspertów IT, co może być szczególnie ważne dla małych organizacji, w których sprawy techniczne przekazywane są firmie zewnętrznej.
Decyzja o wdrożeniu usług IT winna być przemyślana pod różnymi względami. Dzięki osiągnięciu właściwego wyboru, można zyskać narzędzia idealnie dopasowane do naszej firmy.