Wielki Geniusz Mozarta

Biografia Mozarta

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w Salzburgu w 1756 roku, jako siódme dziecko małżeństwa Mozartów. Od małego przejawiał talentu muzyczne w grze na fortepianie, przez co jego ojciec Leopold woził syna po całej Europie by ten dawał koncerty. Pierwszy utwór młody Mozart skomponował siedem lat po swoich narodzinach i był to Menuet i rio KV1.

Podczas licznych podróży Wolfgang Amadeusz Mozart grał dla takich osobistości jak Ludwik XV, aktualnego króla Francji jak i dla Jerzego III, monarchy Wielkiej Brytanii. 4 sierpnia 1782 roku Mozart ożenił się ze śpiewaczką Konstancją Weber i zamieszkał z nią w Wiedniu.

Plotki o Mozarcie

Powszechnie uważa się, że Mozart żył w biedzie, jednak jest to nieprawdą. Prowadził bardzo eleganckie i wytrawne życie przepełnione ekstrawagancją. Po części było tak ze względu na chęć takiego życia, ale z drugiej strony wiązało się to z chęcią przebicia się w strukturach elity wiedeńskiej.

Utwory Mozarta

 Mimo, że Mozart żył zaledwie 36 lat, zdążył pozostawić po sobie ogromne dziedzictwo muzyki poważnej. Jego znakiem rozpoznawczym była niezwykła lekkość utworów jak i ich melodyjność. Jego dorobkiem było także 50 symfonii, kilkadziesiąt koncertów fortepianowych, skrzypcowych czy fletowych. Jednymi z najbardziej znanych utworów tego wybitnego kompozytora są „Uprowadzenie z seraju”, „Wesele Figara”, „ Don Giovanni”, czy też „Czarodziejski flet”. Co ciekawe Mozart był jednym z prekursorów muzyki rozrywkowej pisząc takie dzieła jak „Eine kleine Nachtmusik (KV 525)”.