Jak kobiety dbają o siebie?

 

Jak kobiety dbają o siebie?

 XXI wiek, życie w ciągłym biegu. Kobiety nie mają czasu na kompleksowe dbanie o siebie w domowym zaciszu. Naprzeciw ich wymaganiom wychodzi cały sektor usług: fryzjer, kosmetyczka, kluby fitness, siłownie, zabiegi medycyny estetycznej, a nawet firmy cateringowe oferujące zdrowe odżywianie na wynos. Jak było kiedyś?

Starożytność spod znaku kosmetyków

Myli się ten, kto sądzi, że dbanie o urodę to efekt dzisiejszych czasów. Już w starożytnym Egipcie używano prototypu współczesnych kosmetyków kolorowych, a sama Kleopatra kąpała się w oślim mleku, by zachować młodość i urodę jak najdłużej. Wieki średnie przyniosły zahamowanie w pielęgnacji, zgodnie z hasłem: „Marność nad marnościami i wszystko marność”.

Renesans urody

„Marność nad marnościami” zmienia się w stawianie człowieka w centrum, zafascynowanie jego cielesnością i urodą, niekoniecznie duchową. Stworzony wówczas ideał mężczyzny silnego i delikatnego jednocześnie (rzeźba „Dawid”) jest w wielu kulturach aktualny do dzisiaj! Zaczęto zauważać, po przerwie w wiekach średnich, że człowiek to nie tylko dusza, ale także ciało.

Rewolucja współczesna

Czasy najnowsze przyniosły wiele zmian. Po pierwsze: zdecydowana większość kobiet farbuje włosy. Farby stają się coraz delikatniejsze, producenci odpowiadają na potrzeby rynku. Drugą charakterystyczną zmianą jest medycyna estetyczna. Kto w pokoleniu naszych babć słyszał o laserowym usuwaniu trądziku? Trzecią, najwyraźniejszą zmianą, jest konieczność usuwania zbędnego owłosienia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania włosków jest depilacja za pomocą wosku.